1-1 mot Sampdoria innebär att lagen under har chans att ta in på Milans serieledning. Enligt Allegri var Milan det bättre laget. Zlatan Ibrahimvic, som spelade fram till Robinhos mål och var nära att avgöra i slutminuterna, får godkänt av tränaren trots att han för ovanlighetens skull inte gjorde mål.
- Ibrahimovic, även om han inte gjorde mål, gjorde en bra match. Han gjorde sånär mål i slutet och gjorde också en assist. Vi är inte Ibra-beroende, säger Allegri i Mediaset.
Sampdorias mål kom efter en hörna.
- Vi släppte in ett mål på en situation som vi kunde ha hanterat bättre. Vi lyckades inte vinna en match som vi förtjänade att vinna.
Ronaldinhos uteslutning ur laget har varit ett kontroversiellt ämne. Allegri valde att inte byta in honom trots att Milan låg under.
- Vi tryckte på. När laget går bra är det onödigt att byta bara för sakens skull. Just då hade det varit fel att bryta balansen.
Malena Johansson - eurosport.se



Scanpix




















