Det kommer hela tiden fram fler uppgifter i den stora spelskandalen som avslöjades på onsdagsmorgonen i Italien. 16 personer har arresterats och 28 ska vara under utredning.
Enligt förundersökningen, som italienska medier citerar, riskerar spelsyndikatet att ha falsifierat flera reslutat i olika ligor. "Det räcker att tänka på att Atalanta och Siena nyligen har gått upp i Serie A och det handlar om två av de inblandade lagen", skriver domaren Guido Salvini i sin rapport.
En av de misstänkta är Atalantas kapten Cristiano Doni.
Enligt Repubblica kommer nu det italienska fotbollsförbundet att öppna en utredning om saken, vilket skulle kunna leda till poängavdrag. Om detta kommer att påverka uppflyttningen till Serie A för Atalanta coh Siena är än så länge oklart.
Den enligt polisen brottsliga sammanslutningen, där före detta spelare och nu aktiva spelare ingår, ska ha påverkat matcher just under de senaste månaderna i de nyss avslutade ligorna, framförallt i Serie B och Lega Pro. Även minst en match i Serie A, Inter-Lecce, är misstänkt. Här under finns hela listan på de huvudsakligen misstänkta matcherna.
Fixningen av Serie A-matchen, som Beppe Signori ska ha satsat över en miljon kronor på, gick fel. Några spelare i Lecce ska ha kontaktats för att laget skulle lägga sig. Inter skulle vinna med minst tre mål, men resultatet blev 1-0 till Inter.
I utredningen finns det också kopplingar till organiserad brottslighet på en högre nivå. En av de misstänkta är Almir Gegic, kallad "Zigenaren", en slovak som ska ha varit en ledare. En albansk grupp figurerar också. Grupperna har enligt domaren "för varje uppgjord match satsat kapital i storleksordningen av hundratals tusen euro (miljoner kronor)". Han utesluter inte att pengatvätt har förekommit.
Nyheterna har chockat det italienska landslaget, som är på läger i Coverciano utanför Florens inför EM-kvalet.
- Det här behövde vi verkligen inte just nu. Men nu inväntar vi information, det är för tidigt att döma, säger Gianluigi Buffon enligt italienska medier.
En uppgift som upprör särskilt är den om att spelare ska ha drogats för att prestera sämre.
- Jag vet inte mycket, vi håller på och informerar oss. Men om de verkligen gav lugnande medel till spelarna är det förjävligt, verkligen förjävligt, säger anfallaren Alessandro Matri.
Här är de 18 matcher som huvudsakligen är under utredning:
Cremonese-Spezia 17 oktber 2010.
Monza-Cremonese 21 oktober 2010.
Cremonese-Paganese 14 januari 2011.
Spal-Cremonese 16 januari 2011.
Benevento-Viareggio 13 februari 2011.
Livorno-Ascoli 25 februari 2011.
Verona-Ravenna 27 februari 2011.
Benevento-Cosenza 28 februari 2011.
Reggiana-Ravenna 10 mars 2011.
Ascoli-Atalanta 12 mars 2011.
Taranto-Benevento 13 mars 2011.
Atalanta-Piacenza 19 mars 2011.
Inter-Lecce 20 mars 2011.
Alessandria-Ravenna 20 mars 2011.
Benevento-Pisa 21 mars 2011.
Padova-Atalanta 26 mars 2011.
Siena-Sassuolo 27 mars 2011.
Ravenna-Spezia 27 mars 2011.
Malena Johansson - eurosport.se



AP/LaPresse





















Bologna- Bari?
etc etc...Den 01/06/2011 kl 15:28