Inter förhandlar om att sälja Samuel Eto'o till den dagestanska klubben Anzhi, för enligt rapporterna ungefär 250 miljoner kronor. Milans ägare Silvio Berlusconi menar att han själv inte skulle falla för frestelsen att göra samma sak med sin svenska stjärna.
- Jag skulle aldrig ge min Ibrahimovic till ryssarna. Men honom säljer vi hur som helst inte till någon för någon siffra, för han är en viktig del av vår trupp, sa Berlusconi i den mixade zonen efter söndagens Trofeo Berlusconi, rapporterar flera italienska medier.
Zlatan har själv sagt att han vill stana i Milan hela karriären, även om han härom veckan öppnade för att spela något år i USA. Som det ser ut nu kommer han att få som han vill.
Malena Johansson - eurosport.se



Scanpix





















Jag kan redan se rubrikerna: Jag har alltid drömt om att spela i...(fyll i själva det som önskas)" En fet plånbok är alltid en fet plånbok!Den 22/08/2011 kl 13:37