Inte ens tre Bresciaförsvarare kunde stoppa Zlatan Ibrahimovic från att göra ett nytt drömmål i Serie A och därmed kliva upp på delad andraplats i skytteligan.
Det var efter 30 spelade minuter som svensken fick bollen stillastående i straffområdet. Med ett kvickt ryck tog han sig förbi den samlade backlinjen och dunkade formligen upp matchavgörande 3-0 i nättaket. Ett mål som till stora delar liknade den klassiska fullträffen mot Ungern 2005.
Bara två minuter innan dess hade Robinho tagit tillvara på en slarvig bakåtpassning av Perparim Hetemaj och kyligt rullat in 2-0.
Milans första mål kom dock redan efter fyra minuter. Ibrahimovic tog sig runt till vänster i straffområdet och spelade in bollen snett bakåt, där Kevin-Prince Boateng mötte och direktsköt med vänsterfoten.
Hemmakeepern Christian Abbiati tvingades till en finfin räddning vid ställningen 1-0 då Andrea Caracciolo spektakulärt avslutade med en bakåtspark, men mycket mer än så skapade inte Brescia.
Zlatan Ibrahimomic fick stående ovationer när han i den 70:e minuten ersattes av Ronaldinho.
Milan behåller sin trepoängsledning i Serie A före tvåan Lazio.
Johan Wennerström - eurosport.se



Scanpix























Jag har många gånger skrivit hur bra Zlatan är men det innebär inte att man inte kan vara objektiv även i hans fall o t.ex. inte ge honom högt betyg i sådana matcher som den mot Ungern t.ex. han är inte ofelbar, det är allt jag försöker påpeka i denna masshysteri!
Vad du vill att jag skall skriva struntar jag blankt i!Den 06/09/2011 kl 19:39
Det var avgjort LÅNGT innan Zlatans mål.
Detta mot ett av bottenlagen i Serie A.
Toivonen gjorde två och Berg 1 i holländska ligan;var är rubrikerna?Den 05/12/2010 kl 08:47