När Zlatan Ibrahimovic värvades till Milan inför säsongen skeppades Marco Borriello iväg till Roma på lån. Nu kan den affären ställa till det för båda klubbarna.
Milan och Roma utreds av Covisoc, som ansvarar för utredningen av transaktioner mellan italienska klubbar, och riskerar böter och poängavdrag, enligt La Gazzetta dello Sport.
Klubbarna kom överens om en lånövergång utan betalning. Roma hade sedan en klausul som tillätt klubben att - i juni 2011 - kunna köpa loss anfallaren för 90 mijoner kronor. Men nu skriver Gazzettan att enligt Covisoc har Roma redan betalat Milan 34 miljoner kr för anfallaren.
Tobias Jönsson - eurosport.se



Getty Images






















Vad supportrar och skumma administratörer gör skall väl inte spelarna bestraffas för?
Hur har denna utlåning påcerkat MILANS resultat? Han har gjort en massa mål i Roma, dock.Den 17/05/2011 kl 07:57