När Milans anfallsspel gick i stå - då plockade Zlatan Ibrahimovic fram magilådan och slog till med ett drömmål.
I den 45:e minuten tog svensken emot bollen felvänd i straffområdet, kickade upp den i luften och satte en konstspark i bortre hörnet. Ett makalöst vackert nummer av Ibra och hans sjunde ligamål i höst.
Men målet verkade först bli kostsamt för Milans tunna anfallsbesättning. När Zlatan firade målet med sin sedvanliga gest - genom att hoppa upp och göra ett luftslag - fick han ont i den svingande högerarmen och grimaserade illa. Pausvilan kom dock lägligt och svensken var tillbaka på plan i andra halvlek.
Milan bevakade ledningen skickligt, men taktiken höll på att straffa sig i slutskedet. Med sju minuter kvar fick Adem Ljajic en kanonchans på Alberto Gilardinos framspelning. Milans backlinje hängde inte med, men det gjorde målvakten Christian Abbiati som räddade Ljajic klena bredsida.
1-0-segern innebär att Milan - med en match mer spelad - leder serien fem poäng före Lazio.
Ronaldinho fick utstå hård kritik efter han festat i torsdags natt. Brassen bänkades mot Fiorentina, men togs till nåder i slutminuterna och fick göra ett inhopp.
Tobias Jönsson - eurosport.se



AFP






















