Kurre Hamrin vet själv hur det är att spela i Milan. Han var där mellan 1967 och 1969. Den gamle legendaren tror att Zlatan känner av pressen för mycket i Chamions League, och därför inte lyckas lika bra.
- Zlatan Ibrahimovic är en stor mästare, en som kan avgöra. Och om han har problem i Champions League handlar det säkerligen om mentala svårigheter, säger Hamrin till sajten calcionews24.
- Uppenbarligen har han vid det här laget för mycket press på sig varje gång han spelar i Champions, han vet att alla väntar sig storverk av honom och han vet att det finns en del som bara väntar på att attackera honom, så fort han inte skulle lyckas göra mål.
Hamrin menar att det är psykologin som stoppar Zlatan i Europa.
- Det är inte lätt att leva med de här tankarna, även om du framförallt försöker att bara spela när du är på plan. Men när minuterna går och du inte lyckas avgöra, kan matchen bli ett riktigt helvete. Ibrahimovic är samma spelare i ligan, men en annan person, säger han.
- Vi får hoppas att Ibra lyckas lösa det här problemet för resten av hans äventyr i Milan är perfekt hittills: Han spelar i ett stort lag, lagkamraterna vet hur avgörande han kan vara.
Malena Johansson - eurosport.se



Eurosport





















