Enligt de första uppgifterna skulle framförallt en match i Serie A, Inter-Lecce, vara misstänkt i samband med den utredning som har lett till 16 arresteringar på onsdagen. Nu kommer också uppgifter om telefonavlyssningar i utredningen som handlar om den redan misstänkta matchen mellan Brescia och Bologna.
- Vi pratade om det där i omklädningsrummet efter matchen och skrattade åt det. En uppgjord match och att vi inte skulle känna till det. Det är skitsnack, det är inte alls sant, har lagets svensk, Albin Ekdal, förut sagt till italienska medier om matchen.
Den spelades den 2 april i år, och slutade 3-1 till hemmalaget Brescia. I en telefonavlyssning från den 25 mars talar två personer, Gianfranco Parlato som nu har arresterats och är före detta spelare, och Pietro Bassi, enligt polisen "en informatör som är vän med Nocerinas sportchef", om matchen.
- Brescia tar allt, förstår du? säger den nu arresterade Parlato.
- Vilka spelar de mot?
- Il Bolo (Bologna).
- Det blir så som det blir, säger Parlato.
Samtalet återges av flera italienska medier. Tre dagar senare bekräftas uppgörelsen i ett annat telefonsamtal, där Giampaolo Tagliatti, ägare av ett spelbolag, försäkras om att Brescia ska vinna.
Bologna har under säsongen haft stora ekonomiska problem och bytt ägare. Under långa perioder har spelarna inte fått lön.
Malena Johansson - eurosport.se



Scanpix




















