Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  16:41 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Serie A

Balotelli: Fick krya-på-dig-sms från Milan

Pratet om att Mario Balotelli ska ansluta till Milans anfall vill inte ta slut. När Manchester City-stjärnan på fredagen skrevs ut från kliniken i Pavia där han har opererats för en knäskada erkände han att Milanbossen Adriano Galliano har skickat sms med lyckönskningar.

 
Balotelli får Milan-sms - Fotboll - Serie AImago
 

Mario Balotelli kom ut från kliniken tillsammans med Vincenzo, släkting till Mino Raiola som är både Balotellis och Zlatan Ibrahimovics agent, och meddelade att operationen har gått bra.

Både backen Marco Materazzi och läkaren Franco Combi från Inter har varit och hälsat på honom på sjukhuset, men Balotelli kopplas allt mer ihop med lokalrivalen Milan. I onsdags erkände Adriano Galliani att han skulle vilja värva den unge italienaren, och i går sjöng spelaren Milan-sånger från sjukhusfönstret.

- Jag bryr mig fortfarande om Inter, sa Balotelli, som sedan fick frågan om att Milan vill ha honom.

- Det är en annan sak... Jag har fortfarande inte spelat en enda minut med City (i ligan). Det är sant att Galliano har skickat mig ett sms och önskat att jag kryar på mig snart.

Inter är starka, menade Balotelli, som inte tror att Milan är bättre.

- Men jag förväntar mig ett bra derby. Kanske kommer jag och kollar.

Malena Johansson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil