Milans tränare Massimiliano Allegri är nöjd med sitt lag, trots de många missar som spelarna gör sig skyldiga till. Efter 3-2-matchen mot Bari, som kunde ha vunnits med mer övertygande siffror, återvänder han till den förnedrande förlusten mot Juventus. Han menar att Milan var det bättre laget.
- Vi hade 23 skott på mål och åtta klara målchanser, av vilka sex var från Ibrahimovic ensam, säger tränaren till Sky.
- Våra anfallare har mål innestånde inför kommande matcher, säger han till Milannews.
Milan närmar sig nu Lazio i tabellen. Det ser utt att bli en kamp med det ifrågasatta och skadedrabbade Inter om ligatoppen.
- Inter är inte längre samma som de senaste fyra åren och jag måste säga att jag inte saknar det laget ett dugg. Jag tror att det är svårt att upprepa året som de blåsvarta gjorde förra säsongen, framförallt med spelare som är trötta efter VM och de många skador som de drabbas av.
Malena Johansson - eursport.se



AFP




















