Fotboll - Serie A
06/02/2010 - 23:40Nytt poängtapp för Juve

Juventus går fortsatt tungt i Serie A - även under nye tränaren Alberto Zaccheroni. Lördagens kryss mot Livorno, 1-1, innebär att Turinklubben ligger kvar på sjätte plats i tabellen.
Nye tränaren Alberto Zaccheroni har knappast fått en perfekt start på sitt Juventusäventyr. Krysset mot Lazio förra veckan följdes upp med ytterligare ett när Livorno fick med sig 1-1 på hemmaplan.
Zaccheroni valde att ställa ut en trebackslinje på Armando Picchi, men det verkade inte hjälpa när Antonio Filippini stod omarkerad i straffområdet och nickade in ledningsmålet i den första halvleken.
Nicola Legrottaglie kvitterade till 1-1 innan halvtidsvilan, men Juventus var aldrig riktigt nära att vinna.
- Jag är inte glad, vi ville vinna. Det är synd. Vi kunde ha gjort mer, men nu blev det ett kryss och vi jobbar på det hela bit för bit, säger målskytten till Sky.
Som om inte poängtappet vore nog tvingades mittbacken Fabio Cannavaro utgå med vad som såg ut att vara en lårskada.
I lördagens andra Serie A-match lyckades Palermo besegra Parma med 2-1. Stor matchhjälte för hemmalaget blev Fabio Simplicio som avgjorde i den 87:e minuten.
eurosport.se















Kommentarer - Nytt poängtapp för Juve
Från 0 Till 0 0