•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll - Serie A

27/06/2010 - 08:22 - Uppdaterad 27/06/2010 - 13:09

Dagens Zlatan: Milan förbereder nytt bud


AC Milan har inte gett upp hoppet om Zlatan Ibrahimovic. Enligt nya italienska uppgifter överväger storklubben att sälja både Klaas-Jan Huntelaar och Mathieu Flamini för att få råd med svensken.

Det är TuttoMercatoWeb som avslöjar att Milans klubbledning inte har slutat att förhandla med Barcelona om en övergång gällande Ibrahimovic. Det stora hindret just nu är svenskens lön, motsvarande 9,5 miljoner euro per säsong.

Milan inkasserade fem miljoner euro när målvakten Marco Storari såldes till Juventus. Resten av summan hoppas man, enligt TMW, kunna skrapa ihop vid en försäljning av den holländska anfallsfloppen Klaas-Jan Huntelaar, värd 15 miljoner euro.

Om det inte räcker innehåller "Zlatan-planen" också en sista möjlighet: att sälja antingen Ronaldinho eller Mathieu Flamini. Det mesta tyder dock på att det i så fall skulle bli fransmannen som skulle tvingas lämna Milano, eftersom "brassen är mer svårsåld".

Martin Ahlin - eurosport.se

Eurosport
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll - Serie A

Pirlo vill förlänga - Fotboll - Serie A

Fotboll - Serie A - Pirlos agent vill inte "avslöja en ängels kön"

Pirlos kontrakt löper ut i sommar och flera klubbar har enligt italiensk press visat intresse för 31-årigen. Nu dementerar agenten ryktena.

Berlusconi: "Zlatan stor" - Fotboll - Serie A

Fotboll - Serie A - Berlusconi: Behöver inte dra Ibra i örat

I går kom uppgifter om att Silvio Berlusconi kritiserat Zlatan för utvisningen mot Fiorentina. Nu förnekar Milan-bossen sågningen.

Samuel tillbaka för Inter - Fotboll - Serie A

Fotboll - Serie A - Inters glädebesked - Walter Samuel tillbaka

Samuel såg ut att missa resten av säsongen när han drog på sig en otäck knäskada i november. Men nu är han med i Inters trupp mot Schalk.

Leo: "Hade sparkat mig" - Fotboll - Serie A

Fotboll - Serie A - Leonardo: "Jag hade sparkat mig själv"

Leonardo är inte helt nöjd med sin insats i Champions League. Nu avsöljar tränaren att han hade sparkat sig själv om han vore president.