På fredagen avslöjade Inters president Massimo Moratti att Fabio Capello är högaktuell som tränare för klubben nästa säsong.
- Capello är intressant och han har en fantastisk cv. Jag känner att jag behöver en tränare med en viss mängd erfarenhet, säger Moratti.
Capello, som har tränat Milan, Juventus, Roma och Real Madrid har just den rutinen som presidenten efterfrågar. Men det finns ett stort problem.
Den italienske tränaren har kontrakt med det engelska fotbollsförbundet och har för avsikt att fullfölja avtalet.
- Jag har ett kontrakt med England och den enda möjligheten att det avslutas är att de sparkar mig. Jag har sett mitt namn kopplas samman med flera jobb i både Italien och Spanien, men jag trivs här, säger Capello.
Fredrik Jönsson - eurosport.se



Eurosport






















