Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  16:41 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Serie A

Allegri: "Vi har fått utstå för hård kritik"

Zlatan Ibrahimovic frälste Milan på San Siro mot Genoa - men förutom svenskens läckra lobbmål hade inte de 17-faldiga Serie A-mästarna mycket att komma med. Efter matchen försvarade dock tränaren Massimiliano Allegri sina mannar. "Vi har blivit alldeles för hårt kritiserade", säger han.

 
Allegri: "För hård kritik" - Fotboll - Serie AImago
 

Milan tog sin första seger i ligan sedan premiären för en knapp månad sedan, men spelet fortsätter att hacka.

Zlatan Ibrahimovics individuella prestation - där han brottade sig förbi två Genoa-backar och lobbade in 1-0 - räckte dock för att "Rossoneri" skulle bärga tre viktiga poäng och inte tappa ännu mer mark i jakten på Scudetton.

Milan-tränaren Massimiliano Allegri har fått utstå hård kritik för den knackiga inledningen på Serie A, men efter lördagens seger hemma på San Siro försvarade han sitt lag.

- Jag är nöjd med segern, eftersom vi har blivit alldeles för hårt kritiserade den senaste tiden, säger han.

- Vi hade svårt i första halvlek och fick problem med ett Genoa som framför allt var farliga på kontringarna. Men efter målet släppte de mentala spärrarna och jag tycker de tre poängen var välförtjänta. Det är viktigt att vara mentalt starka, så att man inte blir orolig när segrarna uteblir.

Och han var heller inte sen med att hylla segerskytten.

- "Ibra" har gjort många mål i sin karriär och vi hoppas att han kommer göra många fler i Milan-tröjan, säger Allegri.

På onsdag gästar Milan Zlatans gamla klubb Ajax i Champions League.

Jonathan Ekeliw - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil