Carlo Ancelotti har tre drömmar: att träna Roma, det italienska landslaget och Elfenbenskusten. Men det är projekt för framtiden.
- Jag är ung, förr eller senare ska jag förverkliga de här målen, säger den förre Milan- och Chelseatränaren till Repubblica.
På frågan vad som ligger framför honom just nu svarar italienaren:
- En jättestark vilja att stanna i England. För en tränare är det det ideala landet.
Skillnaden mot Italien är varken taktiken eller tekniken, utan farten, menar tränaren.
- I Italien är det svårt att upprätthålla intensiteten under veckan, i England är det tvärt om: svårt att hålla den nere. Man anstränger sig på ett annat sätt, det finns en annan arbetsmoral. Och sedan passionen och respekten på arenorna. Under två år i Chelsea fick jag inte ta emot en förolämpning.
Dessutom uppskattar Ancelotti att klubbpresidenterna håller sig i bakgrunden.
Så, har han sett ut någon lämplig bänk att sätta sig på? Ancelotti nämner direkt Arsenal.
- Nej, men det är uppenbart att (Arsène) Wengers skakar, och inom några få månader kommer en engelsman att sitta på (Fabio) Capellos plats i landslaget och det kommer att frigöra en plats i en klubb.
Men Ancelotti tar inte vilken klubb som helst.
- Nej, bara en hög nivå, och där inkluderar jag Tottenham och Liverpool. Men jag har inte bråttom, jag lovar.
Malena Johansson - eurosport.se



AP/LaPresse





















