Gång på gång har Milans vd Adriano Galliani sagt att Carlos Tévez bara vill spela i Milan. Igår sa Silvio Berlusconi på Milans julfest att Tévez hade två val.
- Situationen är tydlig, Tévez har två lösningar. Med oss skulle ha välja prestigen, strålkastarna och han skulle ha chansen att vinna Ballon d'Or. PSG skulle däremot göra stor skillnad ekonomiskt och med dem skulle han alltså välja pengarna, sa presidenten.
Samtidigt har PSG:s sportchef Leonardo dementerat att PSG skulle ha lagt ett bud.
Men Tévez själv verkar inte överväga något av de två europeiska alternativen, om man ska tro en intervju i det argentinska magasinet Gente, som citeras av bland andra ESPN och Gazzetta dello Sport.
- Jag bryr mig inte om att jag förlorar pengar. Jag är trött på att resa fram och tillbaka. Jag kommer inte tillbaka till England. Jag vill åka på försäsongsläger med Boca och spela Copa Libertadores med dem, säger argentinaren.
Boca Juniors, där Tévez spelade mellan 2001 och 2004, tros inte ha råd med övergångssumman. Men enligt Gente har Tévez skickat sin representant Carlos Rouco, alltså en annan person än den Kia Joorabchian som Milan har förhandlat med, till Europa för att "låsa upp allt" och befria honom från kontraktet med City.
Copa Libertadores spelas från slutet av januari till juli.
Malena Johansson - eurosport.se



DPPI





















