Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 09:31 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  • 07:30 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Premier League

Nytt självmål av Anton Ferdinand - United i topp

Manchester United fortsätter att dominera i Premier League. Och Anton Ferdinand fortsätter att vara olycksalig i mötena med brorsan Rio. Så summerar vi serieledarens överkörning (2-0) av Sunderland på annandagen.

 
United slog Sunderland - Fotboll - Premier LeagueAFP
 

När Sunderland förra hösten var på väg att skrälla mot Manchester United räddade storklubben en poäng på stopptid när Anton Ferdinand självmålade kvitteringen.

I dag var det dags igen.

Dimitar Berbatovs skott touchade den yngre Ferdinand-brodern och ställde Craig Gordon i Sunderlandmålet. Bollen seglade in i bortre krysset och betydde 2-0 för serieledaren.

Men för att vara snälla mot Anton så spelade det nog inte så stor roll. Manchester United var överlägset Sunderland och kunde gjort 5-0 redan efter en kvart.

Berbatov sköt ledningsmålet redan efter fem minuter när han knoppade in Wayne Rooneys perfekta inlägg. Efter målet radade United upp chanser: målskytten Berbatov sköt i stolpen och energiknippet Park sköt i ribban.

Och när inte målställningen räddade Sunderland så gjorde målvakten Craig Gordon det. Som när Ryan Giggs rann igenom halvvägs in i den första halvleken. Den skotske keepern fick ut ett ben och med en strålande parad fredade han bortakassen.

Trots total hemmadominans var det bara 1-0 i paus. I den 57:e minuten ökade Dimitar Berbatov - alltså via Anton Ferdinand - på till 2-0. Bulgaren befäste därmed sin skytteligaledning och har nu gjort 13 mål.

Sir Alex Fergusons lag är alltjämt obesegrat i Premier League och leder serien två poäng före Manchester City. Men lokalkonkurrenten City har två matcher fler spelade. Imorgon möts trean och fyran: Arsenal och Chelsea.

Jens Dahlkvist - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
1 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 1.
    georgecarlin17Officiellt är det Berbatovs mål så ni får inte skriva att det är ferdinands, eller är ni som Aftonbladet och vill ljuga?Den 28/12/2010 kl 12:29
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil