Manchester United kopplade på lördagsförmiddagen ett rejält grepp om ligatiteln i Premier League. Manchester City, som spelat en match mer, är numera åtta poäng bakom lokalkonkurrenten i ligatoppen och får betraktas som avskrivet från titelracet.
Det kan Manchester United tacka Wayne Rooney för. Anfallaren skrev derbyhistoria när han cykelsparkade in det avgörande 2-1-målet i derbyt efter 78 spelade minuter. Rooney mötte ett inlägg från Nani och fick drömträff. Bollen satt otagbart i Joe Harts vänstra kryss och fick största delen av Old Trafford att jubla.
- Ja, det var nog mitt snyggaste mål i karriären. Jag tänkte bara att jag skulle ställa mig i rätt position i samband med inlägget av Nani och testade. Nio gånger av tio går skottet över eller utanför men det var skönt att det gick in i krysset den här gången, säger Wayne Rooney i Viasat.
Målet kom som en kalldusch för City som rättvist kvitterade i den 65:e minuten, om än något tursamt. Inhopparen Edin Dzekos skott tog i ryggen på David Silva, ändrade riktning och smet in bakom Edwin van der Saar.
Dessförinnan hade Nani gjort matchens första mål strax innan paus i samband med en kontring. Ryan Giggs serverade portugisen i djupled och i friläge placerade han in 1-0 för United.
City försökte etablera press efter Rooney konstverk men lyckades aldrig komma riktigt när att kvittera.
Johan Wennerström - eurosport.se



AFP























