•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll - Premier League

28/07/2010 - 17:42 - Uppdaterad 28/07/2010 - 18:21

Redknapp värvar åsna: "Jag älskar djur"


Tidigare i somras värvade Tottenham den 21-årige brassen Sandro. Nu är nästa nyförvärv på gång till Londonklubben: den ryska åsnan Anapka, 17.

Det är en minst sagt annorlunda story som har blivit dagens stora snackis i England.

Den handlar om den ryska åsnan Anaka som uppmärksammats efter att hennes ägare Vasily Gorobets spänt fast henne vid en fallskärm. Med hjälp av en motorbåt drogs sedan Anapka rakt upp i luften där hon svävade runt drygt 50 meter ovanför vattenytan.

Bilderna spreds på bland annat Youtube och väckte starka reaktioner runt om i världen, inte minst i England.

(YOUTUBE: Här flyger Anapka iväg)

Men nu är räddningen här. Det är det brittiska tablioden The Sun som tagit saken i egna händer och helt enkelt köpt Anapka. Åsnan har visserligen inte kommit till England ännu, men vem som kommer att ta hand om honom är redan klart: Tottenhams manager Harry Redknapp.

Efter att tidningen köpt Anapka ringde man nämligen upp Redknapp - känd för sitt engagemang för djur - och berättade om åsnans öde.

- Om jag hade fått bestämma hade man slängt idioten (Gorobets) i fängelse. Han borde bli åtalad för det han gjort, reagerade Redknapp.

- Jag älskar djur nästan lika mycket som fotboll. Jag mår illa när jag hör om människor som tror att de kan hantera sina djur som leksaker för sitt eget nöjes skull. Åsnor, hästar, rävar, fåglar - jag brinner för att man ska behandla dem rätt.

Redknapp erbjuder sig nu att personligen ta hand om 17-åringen.

- Om hon kan komma över till England ska jag se till att hon kommer till en passande ställe där hon blir väl omhändertagen.

Oskar Månsson - eurosport.se

Eurosport
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll - Premier League

Målvakterna som tar över - Fotboll - Premier League

Fotboll - Premier League - Kalle: Ungt mellan stolparna - ett trendbrott

Ett gäng unga målvakter har slagit igenom under året i Fotbollseuropa. Kalle Karlsson tittar närmare på trendbrottet.

West Ham lånar Almunia - Fotboll - Premier League

Fotboll - Premier League - Målvaktskris - då lånar West Ham Almunia

West Ham har målvaktskris då Rob Green kommer att vara borta skadad i fyra veckor. Nu har de hittat lösningen - ett enmånadslån.

Tévezfrågor förbjudna - Fotboll - Premier League

Fotboll - Premier League - Manchester City förbjöd frågor om Tévez

Alla frågor om Carlos Tévez var förbjudna när Manchester Citys tränare Roberto Mancini höll presskonferens på fredagen.

Bramble arresterad  - Fotboll - Premier League

Fotboll - Premier League - Titus Bramble arresterad för sexuella övergrepp

Sunderlandförsvararen Titus Bramble har arresterats misstänkt för sexuella övergrepp och droginnehav.