Det går fortsatt blytungt för Liverpool. I helgen frälste Joe Cole hemmapubliken med sitt avgörande mål på stopptid i segern mot Bolton, men på onsdagskvällen hann verkligheten i kapp Roy Hodgsons manskap igen.
Martin Olsson, som startade till vänster på Blackburns mittfält, visade vägen för hemmalaget när han i friläge rullade in 1-0 mellan benen på Jose Reina och firade högljutt. Inte så konstigt med tanke på att det var svenskens första mål sedan i februari 2010.
Och det skulle komma mer för hemmlaget innan paus. Benjani svarade för en elegant soloprestation när han vände bort Sotirios Kyrgiakos och dunkade upp 2-0 i nättaket på halvvolley.
Matchen avgjordes definitivt i den 57:e minuten när Benjani stötte in sitt andra mål från nära håll. David Hoilett stod för ett snyggt förarbete när han grundlurade Glenn Johnson och satte fart in mot mål längs kortlinjen.
Steven Gerrard reducerade visserligen till 1-3 men missade signifikativt en straff i den 85:e minuten. Förlusten innebär att Liverpool får se sig passerat av Blackburn och halkar ner på den undre tabellhalvan.
Martin Olsson fick värmande applåder när han byttes ut i den 74:e minuten.
Johan Wennerström - eurosport.se



PA Sport 























