Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  12:30 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Premier League

Makalös målkavalkad i Premier League

Det bjöds på en fullständigt vansinnig fotbollseftermiddag i England. Målen rullade in på alla arenor och totalt noterades 38 mål under de sju matcherna. Allra mest osannolik var Newcastles sanslösa comeback mot Arsenal, där de vände 4-0-underläge till 4-4.

 
Galen målkavalkad i PL - Fotboll - Premier LeagueAFP
 

"Football. Bloody hell", sa Alex Ferguson efter Manchester Uniteds seger i Champions League-finalen mot Bayern München 98/99. Frågan är vad den gode skotten har att säga om dagens omgång i Premier League.

I hela England lossade man på handbromsarna och målen fullständigt rasade in.

Arsenal såg ut att gå mot en stensäker seger efter 4-0-ledning i halvtid, men andra halvlek bjöd på en osannolik comeback från Newcastle. Efter en Diaby-utvisning, två straffar och ett vackert skott från Tioté hade nämligen "Magpies" arbetat sig tillbaka och kunde till slut inkassera ett oavgjort resultat.

Men det var inte enbart på St James' Park som målen trillade in. Lois Saha har hittat målformen och stod för fyra baljor i 5-3-vinsten mot Blackpool, Wigan besegrade Martin Olssons Blackburn med 4-3 i en svängig match och Jonas Olsson fick se Carlos Tevez göra ett hattrick i Manchester Citys 3-0-seger.

HUTH AVGJORDE

Som om inte det vore nog så stod Niko Kranjcar för ett sent avgörande när han gjorde 2-1 för sitt Tottenham på tilläggstid mot Johan Elmanders Bolton, samtidigt som Aston Villa och Fulham spelade lika, 2-2.

Även under den tidiga matchen var underhållningen högoktanig när Stoke, genom två mål från Robert Huth, besegrade Sunderland med 3-2.

Totalt har vi fått se 38 mål under dagens sju matcher. Det ger ett snitt på nästan 5.3 mål per match.

Football. Bloody hell.

Jimmy Ewertsson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
2 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 2.
    PeppeGOch där hade jag såklart fullständigt fel!
    Är det vår i England eller vad är det som händer?
    Den 05/02/2011 kl 18:45
     
     
     
  • 1.
    PeppeGAntiklimax blir när United spelar 0-0 mot särklassiga jumbon Wolves och befäster serieledningen.Den 05/02/2011 kl 18:31
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil