Fredrik Ljungberg, 33, som vunnit två Premier League-titlar och tre FA-cupfinaler med Arsenal kan vara på väg mot en comback i Premier League. Detta när hans kontrakt med Chicago Fire löper ut i januari.
Enligt agenten Phil Smith är Ljungberg i bra fysisk form och locktoner hörs från flera europeiska klubbar.
- Det är inget som är bestämt än. Men Fredrik är öppen för förslag och har flera alternativ i England.
Finns det klubbar från andra ligor, exempelvis Italien, som har visat intresse?
- Det finns erbjudanden från flera olika ligor, men det kommer inte att bli något klart förrän i januari, säger Smith till eurosport.se.
Säsongen 2007-08 gick Ljungberg från Arsenal till West Ham. Han flyttade sedan till Seattle Sounders och vidare till Chicago Fire. Svensken har nu även fått erbjudanden om att stanna i USA. Enligt uppgifter har både LA Galaxy och New York Cosmos, som förväntas göra nystart som franchise, erbjudit honom kontrakt.
Fredrik Ljungberg spelade för Arsenal i nio säsonger och gjorde 328 matcher och gjorde 72 mål.
Ola Myhrman - eurosport.se



Scanpix





















