Fakta:
Arena: Reebook Stadium (28 723)
Ägare: Eddie Davies
Smeknamn: The Trotters, The Wanderers, The White Men
Ligaplaceringar (de fem senaste säsongerna):
14, 13, 16, 7, 8
Bäste målskytt förra säsongen: Ivan Klasnic och Matthew Taylor, båda åtta mål vardera.
Lagkapten: Kevin Davies
Noterbara nyförvärv/spelarförluster:
In: Martin Petrov, mittfältare (Man City), Robbie Blake, anfallare (Burnley), Marcos Alonso, försvarare (Real Madrid), Ivan Klasnic, anfallare (kontraktslös)
Ut: Ali Al-Habsi, målvakt (Wigan), Ricardo Vaz Te, anfallare (kontraktslös), Nicky Hunt, försvarare (Bristol City)
Trolig startuppställning 2010-2011:
Jääskeläinen - Steinsson, Knight, Cahill, Robinson - Muamba, Taylor, Chung-Yong - Davies, Elmander, Petrov
Klubben: 6 av 10
Bolton kommer i år att spela sin 72:a säsong, och nionde raka, i den engelska högstaligan men än så länge har klubben aldrig bärgat ligatiteln. Under “Big Sam” Allardyce kvalificerade sig laget flera gånger om till dåvarande Uefacupen men då efterträdarna Sammy Lee och Gary Megson misslyckades kapitalt är det upp till Owen Coyle att vända på trenden.
Ordförande Phil Gartside har deklarerat att det inte finns några pengar att handla för och Coyle, som under tiden i Burnley, nådde framgång med små medel, är utan tvekan en manager som vet hur man arbetar under sådana förhållanden.
Managern: 7 av 10
Under populäre Coyle har laget både spelat och presterat bättre än under den olyckliga perioden då Gary “Ginger Mourinho” Megson styrde klubben.
Det är nu dryga sju månader sedan Coyle anlände och smekmånaden är inte över ännu för den nye bossen. Det fansen talar om inför kommande säsong är hur pass offensivt laget kommer att spela och inte om laget kommer att åka ur eller inte.
Gartside har själv deklarerat att han vill se laget spela en mer anfallsglad fotboll i år för att locka tillbaka många av de supportrar som har flytt på grund av den “tråkiga” fotbollen som spelades under Lee och Megson.
Målvakt: 7 av 10
Finländaren Jussi Jääskeläinen gör sin 13:e raka säsong i klubben och tillhör toppen av målvakter i Premier League. Jääskeläinen blir dock inte yngre och bakom honom finns bara ungraren Adam Bogdan. Den 194 centimeter långe burväktaren har förvisso ett antal U21-landskamper men är ett oskrivet kort i dessa sammanhang.
Coyle litar uppenbarligen på att Jääskeläinen håller hela säsongen då andrekeepern Ali Al-Habsi skickades till Wigan på lån.
Försvar: 7 av 10
Gary Cahill är en av Englands mest lovande mittbackar och har länge varit ett jagat byte. Cahill bildar tillsammans med Zat Knight, Sam Ricketts och Danny Shittu, som spelade VM för Nigeria, ett ramstarkt mittförsvar som kompletteras av Gretar Steinsson till höger och Paul Robinson, Jlloyd Samuel och Ricardo Gardner till vänster.
Marcos Alonso är en ny ytterback som hämtades från Real Madrid, där han gjorde en a-lagsmatch. Den 19-årige Alonso kan spela både i försvaret och på mittfältet.
Mittfält: 7 av 10
Införskaffandet av bulgaren Martin Petrov ger en spets till “The Trotters” anfallsspel. Petrov, som spelat i både Atletico Madrid och senast i Manchester City, är skadebenägen men i sina bästa stunder en formidabel kantspelare.
Fabrice Muamba har, precis som amerikanen Stuart Holden, förlängt sitt kontrakt med klubben och det är managern Coyle glad för. Den defensive mittfältaren Muamba har en nyckelroll och den Arsenalfostrade engelsmannen har blivit allt viktigare sedan han anlände från Birmingham. Holden spelade VM för USA och gjorde det bra. Det finns ingen anledning att tro att han inte ska få ännu mer speltid den här säsongen.
Sydkoreanen Lee Chung-Yong fick sitt stora genombrott under den förra säsongen och “den blå draken”, som han kallas, rankas som av fotbollsvärldens största talanger. 22-åringen, som värvades från FC Seoul, gjorde två mål i sommarens VM-slutspel, och valdes till årets spelare i Bolton.
Matthew Taylor gjorde hela åtta mål från sin mittfältposition förra säsongen och det var han bäst med tillsammans med Ivan Klasnic. Taylor får ses som relativt given på mitten men vi får inte glömma bort israelen Tamir Cohen, som har mycket boll i sig.
Chris Basham fick stora delar av den förra säsongen förstörd på grund av en knäskada men den lovande ynglingen, som utan tvekan går en ljus framtid till mötes, är nu både hel och redo.
Anfall: 6 av 10
Johan Elmander hade en strålande försäsong och gjorde mål i de två sista träningsmatcherna. Än så länge har svensken, som var klubbens dyraste nyförvärv när han för nio miljoner pund anlände från Toulouse, dock inte motsvarat förväntningarna men kanske blir 2010-2011 Elmanders säsong.
32-årige Kevin Davies anses av många vara ligans fulaste spelare en anfallaren gör precis som Elmander alltid ett gediget och osjälviskt arbete för laget.
Davies är samtidigt en pålitlig målgörare och tillsammans med kroaten Ivan Klasnic, som hämtades gratis efter att han släppts från franska Nantes, bildar trion ett intressant anfall.
Veteranen Robbie Blake, som tippades bli den nye Peter Beardsley, har en handfull mål i kroppen men får först och främst agera backup.
Totalt: 40 av 60
Plus: Owen Coyle är rätt man att leda klubben mot nya framgångar, och frågan är om inte den före detta Trotters-spelaren är Bolton största styrka för tillfället. Mittfältet är annars den lagdel som håller högst klass för tillfället.
Minus: Laget släpper in alldeles för många mål och klubben är lite för osexig för att locka till sig de största stjärnorna.
eurosport.se:s tips: 13
Patrik Backström - eurosport.se



PA Photos






















