Roberto Martinez start i Wigan blev väldigt lyckad. Laget skrällde i premiären genom att besegra Aston Villa på bortaplan med 2-0. Målen gjordes av Hugo Rodallega och Jason Koumas.
Ledningsmålet var ett riktig drömmål från Rodallega och kom efter dryga halvtimmen. Han fick på en kanonträff som seglade in bakom Villas målvakt Brad Friedel.
Hemmalaget satsade allt på en kvittering i inledningen av den andra halvleken - men mitt i pressen kom kallduschen. Wigan iscensatte en kontring som Jason Koumas avslutade på bästa vis genom att göra 2-0 i den 56:e minuten.
Aston Villa hade fortfarande gott om tid på sig att få med sig en poäng från premiären och valde att göra flera byten. Men det hjälpte föga mot ett välorganiserat Wigan som fick med sig tre pinnar från Villa Park.
Lördagens resultat:
Blackburn-Manchester City 0-2
Aston Villa-Wigan 0-2
Wolverhampton-West Ham 0-2
Bolton-Sunderland 0-1
Portsmouth-Fulham 0-1
Stoke-Burnley 2-0
Chelsea-Hull 2-1
Fredrik Jönsson - eurosport.se



PA Photos























