Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 03:31 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Premier League

Rooney tillbaka när United slog decimerat Wigan

Superstjärnan Wayne Rooney gjorde på lördagen comeback för Manchester United. Anfallaren hoppade in i den 56:e minuten i en match som United vann med 2-0 och som gästande Wigan fick avsluta med nio man efter två röda kort.

 
United slog Wigan - Fotboll - Premier LeaguePA Photos
 

För första gången sedan han skrev på sitt nya långtidskontrakt med Manchester United fick hemmafansen återigen se Wayne Rooney “in action”.

Anfallaren, som senast spelade mot West Bromwich i ligan den 16 oktober, kom in i den 56:e minuten till publikens stora jubel men lyckades inte hitta rätt - trots två mycket bra lägen.

I stället var det lagkaptenen Antolín Alcaraz och anfallaren Hugo Rodallega som hamnade i händelsernas centrum. Inom loppet av tre minuter lyckades nämligen duon bli utvisad.

Då dryga halvtimmen återstod och “The Latics” redan låg i underläge stod Wiganspelarna inför en uppgift som skulle visa sig övermäktig, och United vann till slut med 2-0.

N'ZOGBIA GLÄNSTE FÖR WIGAN

Wigan spelade annars mycket bra under den första halvleken och även om det var United och Patrice Evra som gjorde halvlekens enda mål så var det faktiskt bortalaget som hade de flesta och de bästa målchanserna.

Framför allt Charles N’Zogbia var mycket pigg och fransmannen uppehöll på egen hand Unitedförsvaret vid flera tillfällen tillsammans med kontringsstarke Rodallega. Ett tröttkört Wigan gick dock på knäna under de sista minuterna och slutresultatet kunde mycket väl ha blivit större.

Matchens sista mål prickades in av Javier “Chicharito” Hernandéz på ett inlägg från Rafael i den 77:e minuten.

I och med segern, och det faktum att både Arsenal och Chelsea förlorade, gick United upp i delad serieledning tillsammans med Chelsea och är alltjämt obesegrat i Premier League den här säsongen.

Patrik Backström - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
1 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 1.
    PeppeGOch de är obesegrade i både ligan och CL trots att Rooney inte gjort ett vetttigt handtag hittills... hur bra skall de då inte bli om ´han kommer i form också?Den 20/11/2010 kl 19:48
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil