Fotboll - Premier League
15/12/2009 - 22:55Tränarens osannolika drag - vilade hela laget

Modigt eller dumdristigt? Wolverhamptons tränare Mick McCarthy hamnade i blickfånget på tisdagskvällen när han ställde ut ett b-lag mot självaste Manchester United. Hemmalaget tackade och tog emot och vann med 3-0.
Samtliga tio Wolves-spelare som var med och besegrade Tottenham med 1-0 i helgen placerades antingen på bänken eller läktaren - och kvar på Old Trafford att möta de regerande mästarna stod ett rent b-lag. Bara målvakten Marcus Hahnemann överlevde tränarens totala rensning.
McCarthy har ännu inte kommenterat laguttagningen men motivet är sannolikt att laget har en oerhört viktig streckmatch mot Burnley på hemmaplan i helgen. Det är ännu oklart hur klubben ämnar hantera de supportrar som åkte till Old Trafford för att följa laget.
Och United tackade och tog emot. Wayne Rooney öppnade målskyttet på straff sedan Ronald Zubar fått bollen på armen i eget straffområde. Innan halvtid hann dessutom Nemanja Vidic öka på när han nickade in en hörna.
Antonio Valencia stod sedan för matchens behållning när han satte 3-0 i mitten av den andra halvleken. Framspelad av Dimitar Berbatov dunkade han elegant upp en halvvolley i nättaket från nära håll.
I och med segern kliver United upp på samma poäng som Chelsea i tabelltoppen. Carlo Ancelottis manskap har dock en match mindre spelad och möter Portsmouth i morgon onsdag.
Wolverhampton, som gjorde en klart godkänd insats, halkade å sin sida åter ner under nedflyttningsstrecket.
Johan Wennerström - eurosport.se














You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0