Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 03:31 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Premier League

Toure blir bäst betald i Premier League

Manchester Citys köp av Yaya Touré gör mittfältaren historisk. Ivorianen blir nämligen den förste spelaren i Premier League att tjäna över 200 000 pund i veckan.

 
Touré får rekordlön - Fotboll - Premier LeagueEurosport
 

Touré lämnade Barcelona i brist på speltid men väntas bli en tongivande gestalt i det Manchester City som tränaren Roberto Mancini håller på att uppföra.

Det är bara att ta sig en titt på mittfältarens lön, som under första säsongen uppgår till 185 000 pund i veckan, för att förstå det.

Från och med april 2011, då nya skatteregler införs i England, tjänar dock Touré ofattbara 221 000 pund i veckan, motsvarande cirka 2,7 miljoner kronor.

Det blir första gången i Premier Leagues historia som en spelare tjänar över 200 000 pund i veckan. Ivorianen bryter med andra ord historisk mark - redan innan han börjat spela för klubben.

Martin Ahlin - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil