Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 03:31 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Premier League

THE SACK: David Moyes sliter sitt hår

Everton har inte vunnit än i årets Premier League och klubbens manager David Moyes jobb är i fara. eurosport.se listar de managers som ligger närmast till att få sparken.

 
THE SACK: Moyes illa ute - Fotboll - Premier LeaguePA Photos
 

1. (4) David Moyes, Everton:
Sex matcher, noll segrar. Everton, som de senaste fyra säsongerna inte slutat sämre än åtta i Premier league, ligger sist!

När nyckelspelarna Mikel Arteta och Steven Pienaar bestämde sig för att stanna i klubben jublade både fansen och Moyes att säsongen, och spel i Europa, var säkrat. I skrivande stund har dock “The Toffees” underpresterat något enormt och frågan är vad det beror på?

Oavsett så är David Moyes den som är ytterst ansvarig och helgens möte med Birmingham kommer på många sätt att bli en ödesmatch. För hur länge kan ordföranden Bill Kenwright försvara Moyes position när laget aldrig vinner?

Skotten må vara populär på Goodison Park men det finns en smärtgräns och den är snart nådd…

2. (3) Roy Hodgson, Liverpool:
Liverpool är ett mysterium. 2-2 hemma mot Sunderland följdes upp av 0-0 borta mot holländska Utrecht i Europa League. Är laget i en formsvacka eller är “Pool” verkligen inte bättre än så här?

THE SACK: Moyes illa ute - Fotboll - Premier League Fjolårets sjundeplats var tillräcklig för att Rafael Benítez skulle lämna, men just nu ser det ut som om laget kan sluta betydligt sämre 2010-2011. En 16:e plats är katastrofalt dåligt och Hodgson har inte alls lyckats hittills...

3. (2) Roberto Martínez, Wigan:
En poäng borta mot Birmingham var ett fall framåt för Wigan och managern Martínez. Dock var matchen som sådan en sorlig föreställning och det är uppenbart att Wigan kommer att få det väldigt svårt att hänga kvar.

“Latics“, som bara gjort två mål och släppt in 13 på sex matchen, är helt enkelt inte tillräckligt bra.

4. (4) Mick McCarthy, Wolverhampton:
Hårdsatsande “Wolves” har tre raka förluster på kontot. På Molineux går det bra men bortaformen är betydligt sämre och än så länge har det inte blivit en enda trepoängare “away from home”.

Wolverhampton gör förvisso sin blott andra säsong i Premier League sedan avancemanget från The Championship, men de pengar som spenderats och de spelare som köpts in gör att förväntningarna är höga på Birmingham-klubben.

5. (1) Avram Grant, West Ham:
Avram Grant kan pusta ut.

Frederic Piquionnes nickmål mot Tottenham säkrade “Hammers” första seger den här säsongen och förutom trepoängaren så vittnade spelet om att laget kommer att avancera i tabellen.

Men så länge som den klassiska Premier League-klubben befinner sig under nedflyttningsstrecket kommer Grant att finnas med på veckans lista.

Inte ens nära: Roberto Di Matteo, West Bromwich:
Nykomlingen inledde med en 0-6-förlust borta mot Chelsea men efter det så har “The Baggies” gått från klarhet till klarhet.

THE SACK: Moyes illa ute - Fotboll - Premier League Tio inspelade poäng på sex matcher är mer än godkänt och segern (3-2) borta mot självaste Arsenal var lagets första sedan 1983 och en fjäder i hatten för managern Di Matteo.

In: Roberto Di Matteo (West Bromwich)
Ut: Carlo Ancelotti (Chelsea)

Patrik Backström - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
1 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 1.
    Dr.SnugglesMoyes sitter säkert på sin plats!
    En dålig start är svår att lägga bakom sig men det kommer, var så säker, det börjar med 3 poäng på lördag!
    Den 01/10/2010 kl 12:54
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil