1. (1) Steve Bruce, Sunderland
Sunderland förlorar, förlorar… och förlorar, senast 0-2 mot formstarka Everton. Tre poäng på nio matcher för den storsatsande nordengelska klubben är minst sagt svagt.
Att laget förutom en 13:e plats i tabellen dessutom är utslaget ur både FA-cupen och Carling Cup (före detta Ligacupen), gör inte situationen bättre managern Steve Bruce. Nu väntar närmast tre matcher där ”The Black Cats” borde få med sig minst fyra poäng. Stoke (hemma), Wigan (hemma) och Portsmouth (borta) avgör Bruce’s öde i klubben.
2. (-) Avram Grant, Portsmouth
Det är kris i den sydengelska klubben. ”Pompey” saknar ekonomiskt kapital och spelare efter spelare, senast den algeriske ytterbacken Younes Kabul och den unge målvakten Asmir Begovic (båda till Tottenham), har lämnat eller är på väg bort.
Nu kan även den populäre managern Avraham ”Avram” Grant lämna det sjunkande skeppet då han anser sig sviken av klubbledningen, där ordföranden Peter Storrie fattat beslut om spelare bakom hans rygg.
Israelen Grant, med ett förflutet i Chelsea och Maccabi-klubbarna Haifa och Tel Aviv, har sedan han efterträdde Paul Hart fått ordning på klubben, som dock alltjämt ligger sist i Premier League.
3. (3) Phil Brown, Hull
Efter två raka kryss blev det återigen förlust för Hull, 0-4 mot Manchester United. ”The Tigers” har inte vunnit i ligan sedan matchen mot Everton (3-2) den 25 november, det vill säga för men än två månader sedan.
Det återstår att se om nyförvärvet Amr Zaki, inlånad från egyptiska Zamalek, kan vända på klubbens negativa måltrend (20 mål på 22 matcher). Tiden börjar nämligen rinna ut för både Hull och managern Phil Brown, som legat pyrt till tidigare under säsongen.
4. (-) Roberto Martínez, Wigan
”The Latics” föll med 1-2 mot pånyttfödda Blackburn i onsdags. Förlusten var Wigans åttonde på bortaplan och bara Sunderland (9) och Burnley (11) är sämre.
Segern mot Wolverhampton, 2-0, den 16 januari var nödvändig för att ge Martínez lite andrum, men spanjoren lyckas inte riktigt få ordning på sitt lag. Fina prestationer, som 3-1 mot Chelsea, varvas allt oftare av riktiga bottennapp – som storförlusterna mot Manchester United och Tottenham.
Efter mer än halva säsongen är jag fortfarande inte övertygad om att Martínez är rätt man för att leda laget.
5. (-) Roy Hogdson, Fulham
”The Cottagers” har fyra raka förluster i det inhemska ligaspelet och fjolårets sjua rasar i tabellen.
Skadan på viktiga anfallaren Bobby Zamora samt det faktum att klubben den här säsongen slagit på flera fronter, i synnerhet Europa League, spelar naturligtvis in. Engelsmannen är populär i London och har nyligen skrivit på en kontraktsförlängning med klubben, men Fulham behöver plocka poäng för att inte bli indragen i bottenstriden på allvar.
Untouchable: Owen Coyle, Bolton
Den före detta Burnleymanagern Owen Coyle inledde visserligen med två raka förluster, båda mot Arsenal, men ledde i den förra omgången Wanderers till en seger, 1-0 mot Burnley, som för första gången på länge tog laget ovanför nedflyttningsstrecket.
Under Coyle spelat Bolton en betydligt trevligare fotboll än laget gjorde under den förre managern Gary Megson, och mer vägvinnande.
In: Avram Grant (Portsmouth), Roy Hodgson (Fulham), Owen Coyle (Bolton), Roberto Martínez (Wigan)
Ut: Sam Allardyce (Blackburn), Brian Laws (Burnley), Mick McCarthy (Wolverhampton), David Moyes (Everton)
Patrik Backström – eurosport.se
- Läs mer



Reuters





















