Fotboll - Premier League
01/07/2010 - 18:18 - Uppdaterad 01/07/2010 - 19:02Hodgson: "Ska övertala Gerrard och Torres"

Steven Gerrard och Fernando Torres ryktas vara på väg bort från skuldtyngda Liverpool - men nu hoppas nye managern Roy Hodgson kunna övertala storstjärnorna att stanna. "De är otroligt viktiga för klubben", säger Hodgson.
Rafael Benitez ut - Roy Hodgson in. I dag blev Sverigebekantingen klar som ny boss på Anfield och han har redan målsättningen klar för sig med sitt nya jobb.
- Jag hoppas kunna vinna titlar väldigt, väldigt snabbt, men om det inte blir så hoppas jag att klubben och supportrarna ändå har tålamod med mig. Jag är här för att Liverpool ska bli en starkare klubb på lång sikt, säger 62-åringen.
"The Reds" slutade på en blygsam sjundeplats den gångna säsongen och spekulationerna har gått vilda om lagkaptenen Steven Gerrard och målsprutan Fernando Torres framtid i laget. Intressenterna står i kö för att knyta till sig de båda storstjärnorna, samtidigt som Liverpools ekonomi är i botten - men Hodgson är inte sugen på att släppa sina dyrgripar.
- De är otroligt viktiga för klubben, men jag kan inte - på den position jag sitter - garantera någonting. Däremot tänker jag försöka övertala dem att vi kommer att göra en bra säsong om de stannar och att det här är en väldigt bra klubb att spela i, säger Hodgson.
- Som sagt, jag kan inte garantera någonting - men jag vet att klubben är angelägna om att behålla sina bästa spelare.
Jonathan Ekeliw - eurosport.se














You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0