Fotboll - Premier League
27/02/2010 - 17:49Arsenal i chock efter Ramseys mardrömsskada

Otäcka scener utspelade sig i mötet mellan Stoke och Arsenal på Britannia Stadium. Gästernas 19-åring Aaron Ramsey bröt benet efter en duell med Stokes Ryan Shawcross som omedelbart fick rött kort och lämnade planen med tårar i ögonen. Arsenal vann med 3-1.
För två år sedan råkade Arsenals kroatiske anfallare Eduardo ut för ett otäckt benbrott i en match mot Birmingham. När Arsenal på lördagskvällen mötte Stoke drabbades den 19-årige mittfältstalangen Aaron Ramsey av en, till synes, liknande skada.
Halvvägs in i andra halvlek brakade Ramsey ihop med Ryan Shawcross på mittplanen. Stokespelaren satsade allt i duellen och resultatet blev ödesdigert. När Shawcross reste sig upp låg Ramsey kvar i gräset med benet i en minst sagt onaturlig vinkel. Ett tydligt benbrott.
Den unge mittfältaren lämnade arenan i ambulans. Flera spelare såg chockade ut efter skadan och Shawcross, som orsakade benbrottet med sin tackling, fick rött kort och lämnade planen med tårar i ögonen. Han kunde, precis som alla andra på arenan och i tevesofforna, se hur illa det gick för Ramsey.
AVGJORDE I SLUTMINUTERNA
Den otäcka skadan inträffade vid ställningen 1-1 och Arsenal, med en man mer på banan, såg länge ut att få nöja sig med en poäng. Men i den 90:e minuten fick Londonlaget straff efter att 1-1-skytten Nicklas Bendtner slagit upp bollen på handen på en Stoke-försvarare. Cesc Fábregas utnyttjade chansen från elva meter och 2-1 var ett faktum.
Fyra minuter in på stopptid satte den målfarlige backen Thomas Vermaelen 3-1 och säkrade tre poäng åt The Gunners.
Segern innebär att tabelltrean Arsenal nu bara är tre poäng efter ligaledande Chelsea, som tidigare under lördagen förlorade hemma mot Manchester City med 2-4.
Lördagens övriga Premier League-matcher: Birmingham-Wigan 1-0, Bolton-Wolverhampton 1-0, Burnley-Portsmouth 1-2.
Rasmus Fransson/Martin Lundström - eurosport.se














You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0