Gareth Bale har dragits med en ryggskada de senaste månaderna. Men borta mot Wolves var walesaren tillbaka. Hans inhopp med 20 minuter kvar kunde dock inte hjälpa laget till seger mot Wolves.
I den 87:e minuten nickade Steven Fletcher in 3-3, vilket också blev slutresultatet. En missräkning för Tottenhams kamp om Champions League-platserna. Spurs är dock inte ensamma om att åka på en nit på Molineux, där både Chelsea och Manchester United förlorat.
Tottenham ska kanske vara nöjt med en poäng trots den sena kvitteringen. Wolves fick ett mål tveksamt bortdömt vid ställning 2-3 och Alan Hutton slapp undan med en varning efter att ha kapat Kevin Doyle i ett friläge i första halvlek.
Positivt för Spurs var att Jermain Defoe gjorde sina två första Premier League-mål för säsongen.
På onsdag väntar Milan på White Hart Lane i Champions League. London-laget har 1-0 att gå på efter första mötet.
Tobias Jönsson - eurosport.se



EPA






















