Efter Arsenals oväntade poängtapp i lördagens match mot Sunderland hade Manchester United chansen att dra ifrån i Premier League-toppen vid seger mot Liverpool.
Men utan skadade Rio Ferdinand och avstängde Nemanja Vidic hade Manchester United ingenting att sätta emot Liverpool borta på Anfield Road, och man föll tungt med 3-1 efter att Dirk Kuyt blivit stor hjälte genom sitt hattrick.
BILLIG RETUR
Efter en fantastisk dribblingsräd i straffområdet serverade Luis Suárez Dirk Kuyt som bara kunde stöta in ledningsmålet i den 34:e minuten. Fem minuter senare skulle uppförsbacken bli ännu större för Manchester United sedan Nani misslyckades med att nicka bort en boll, och Kuyt bara hade att nicka dit sitt andra för dagen.
Tjugo minuter in i den andra halvleken punkterade sedan samme Kuyt matchen och fastställde därmed sitt hattrick. Han högg direkt när Edwin van der Sar släppte en billig retur på en frispark från Suárez som han bara behövde stöta i mål. På stopptid fick Manchester United till en reducering, när Javier Hernandez nickade dit sitt tionde mål för säsongen, som fastställde slutresultatet till 3-1.
"KUNDE INTE ÖNSKAT MIG MER"
Dirk Kuyt passade efter matchen på att skicka iväg en grattis-hälsning till sin födelsedagsfirande tränare, Kenny Dalglish, och var självklart nöjd med segern.
- Jag kunde inte ha önskat mig mer. Jag tycker att vi visade än en gång att vi kan utmana de bästa lagen, sa han efter matchen i
BESTIALT FUL TACKLING
Men matchen var inte bara guld och gröna skogar, den hade sina mörka minuter också. Mot slutet av den första halvleken stod Jamie Carragher för en bestialt ful tackling mot Nani - som tvingades bäras ut på bår med ett befarat benbrott. Bara minuter efter satsade Rafael fult med båda sulorna mot Steven Gerrard. Båda situationerna borde resulterat i solklara utvisningar, men domare Phil Dowd nöjde sig med att visa det gula kortet.
I och med förlusten är det fortsatt jämnt i toppen av Premier League. Manchester United är alltjämt i ledning, tre poäng före Arsenal som dock har en match mindre spelad.
Jimmy Ewertsson - eurosport.se



Reuters





















