Chelsea befäster sin ledning i Premier League efter 2-1 hemma mot tabelljumbon Portsmouth. Men segern satt långt inne.
Efter Portsmouths kvittering tidigt i den andra halvleken hade Chelsea svårt att skapa några riktigt farliga chanser till ett segermål. Men med tio minuter kvar räddades laget av Portsmouths mittback Marc Wilson.
Nordirländaren stod för en total felbedömning när han kastade sig för att stoppa Branislav Ivanovic i straffområdet. Tacklingen var inte i närheten av att träffa bollen och straffen var solklar.
Frank Lampard gjorde inget misstag från elva meter och 2-1 till Cheslea var ett faktum. Efter det orkade inte Pompey resa sig och Chelsea kunde tämligen enkelt spela hem de tre poängen.
I den första halvleken var Chelsea totalt överlägset och att Nicolas Anelkas 1-0-mål var matchens enda efter 45 minuter ska Portsmouth vara mycket tacksamt för. Frederic Piquionnes överraskande kvittering fem minuter in i den andra halvleken gjorde dock att Chelsea tappade rytmen. Det märktes att storstjärnan Didier Drogba, som inte spelade på grund av en lättare skada, saknades.
I och med segern är Chelsea återigen tre poäng före Manchester United i toppen av Premier League. Portsmouth ligger kvar som tabelljumbo med fem poäng upp till nedflyttningsstrecket.
Rasmus Fransson - eurosport.se



From Official Website























