Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 03:00 Nyheter
    Nyheter: Eurosport 2 Night Sessi...
 
 
 
Fotboll - Premier League

PL-guiden: "Ancelotti styr Chelsea mot guld"

Chelsea har inte värvat speciellt mycket i sommar, ett tecken på att nye managern Carlo Ancelotti eftersträvar stabilitet i Londonklubben - som säsongen 09/10 kommer att gå hela vägen. Det tippar eurosport.se som ger dig den ultimata guiden inför helgens premiär.

 
"Chelsea går hela vägen" - Fotboll - Premier LeagueAgenzia Ansa
 

Nyförvärv/förluster:

In: Jurij Zjirkov, mittfältare (CSKA Moskva), Daniel Sturridge, anfallare (Manchester City), Ross Turnbull, målvakt (Middlesbrough).

Ut: Ben Sahar, anfallare (Espanyol), Franco Di Santo, anfallare (utlånad till Blackburn), Scott Sinclair, anfallare (utlånad till Wigan), Slobodan Rajkovic, försvarare (utlånad till Twente).

Ligaplaceringar (de senaste fem åren): 1-1-2-2-3

Klubben: Betyg 9 av 10

\"Chelsea går hela vägen\" - Fotboll - Premier League Före den ryska miljardären Roman Abramovitjs intåg i klubben hade Chelsea bara vunnit en ligatitel. Pengar är som bekant inte allt men i kombination med den portugisiske tränaren José Mourinho skapade Abramovitj en "maskin" som vann två raka titlar och som nu odiskutabelt är en av Englands tre bästa klubbar. Dock har Chelsea sedan Mourinhos avsked placerat sig allt sämre i den inhemska ligan och varken Avram Grant, Luiz Felipe Scolari eller Guus Hiddink lyckades föra laget till en ligatitel. Segern mot Manchester United i Community Shield imponerar.

Manager: Betyg 7 av 10

Italienaren Carlo Ancelotti har nått enorma framgångar i AC Milan (vinst i Champions League två gånger och Serie A en gång) men på brittisk mark är 50-åringen ett oprövat kort. Kommer han att lyckas efterträda José Mourinho och Guus Hiddink eller blir han en ny Luiz Felipe Scolari? Ancelotti har fått kritik för att spela för defensivt och för att han är för passiv i sin coachning under matcherna.

Målvakt: 9 av 10

\"Chelsea går hela vägen\" - Fotboll - Premier League Petr Cech hade en något darrig fjolårssäsong men är ändå en av Premier Leagues och världens bästa målvakter. Huvudskadan åsamkad av Readings Stephen Hunt verkar dock ha satt sina spår. I Ross Turnbull får klubben en ung och lovande målvakt som på sikt kan bli en stor tillgång. I portugisen Henrique Hilario har Ancelotti en rutinerad tredjemålvakt.

Försvar: 9 av 10

Tillsammans med Manchester United förfogar Chelsea över ligans bästa försvarslinje. Två stenhårda, stabila mittbackar kombinerat med två "Wing backs" (Ashley Cole och José Bosingwa) av internationell toppklass. Att John Terry är given råder det ingen tvekan om men alla i trion Alex, Branislav Ivanovic och Ricardo Carvalho kan vara med och slåss om den sista mittbacksplatsen. Unge Michael Mancienne får än så länge finna sig i att vara back-up, precis som Paulo Ferreira. 33-åringen har sett sina bästa dagar och är inte förstavalet på ytterbackspositionerna.

Mittfält: 10 av 10

\"Chelsea går hela vägen\" - Fotboll - Premier League Ett kanske något ålderstiget mittfält som dock är Premier Leagues bästa. Den ghananske terriern Michael Essien och den engelske landslagsmittfältaren Frank Lampard är ryggraden och Deco, Michael Ballack, John Obi Mikel, Florent Malouda, som gjorde en strålande fjolårssäsong, Juliano Belletti samt Joe Cole bidrar till helheten - som inte kan annat än kvittera ut högsta poäng. Nyförvärvet från CSKA Moskva, yttern Jurij Zjirkov, kan spela både som vänsterback och vänsterytter.

Anfall: 9 av 10

Dider Drogba och skyttekungen från förra säsongen, Nicolas Anelka, är en forwardsduo som sätter skräck i motståndaren. Men bakom dem ser det tunnare ut. Den lovande italienaren Franco Di Santo, som tilldelats nummer nio (vilket borde säga en del om hans potential), har lånats ut till Blackburn medan både Andrej Sjevtjenko och peruanen Claudio Pizzaro har sett bättre dagar. Lovande Daniel Sturridge är ny från Manchester City och finns att tillgå tillsammans med ivorianen Salomon Kalou, som hela tiden utvecklas sedan flytten från Feyenoord.

Totalt: 53 av 60

Trolig startuppställning (4-4-2): Cech - Bosingwa, Terry. Carvalho, A. Cole - Mikel, Lampard, Essien, Malouda - Anelka, Drogba.

Styrkor: Cech, Terry, Essien, Lampard, Drogba. Chelseas centrallinje är inte att leka med. Laget har en enorm rutin och gott om både ledargestalter och vinnarskallar.

Svagheter: Det som driver Chelseaspelarna torde vara Champions League-bucklan. I övrigt vimlar det av medaljer i spelarnas prisskåp och kanske är det så att en viss mättnad kan infinna sig under serielunken.

Nyckeln till framgång: Ancelotti ryktas vara en utåt mycket lugn man som ryter till när det behövs. Lyckas han likt Guus Hiddink och José Mourinho få Chelsea att spela och agera som ett lag kommer framgångarna att följa.

\"Chelsea går hela vägen\" - Fotboll - Premier League Petter poängterar: "Chelsea har inte tokvärvat och det tyder på att Ancelotti försöker skapa harmoni i truppen”

eurosport.se:s tips: 1

Ancelotti kommer kanske att behöva en säsong att finna sig till rätta i sin nya omgivning, men Chelsea är ett väloljat maskineri. Medan United, Arsenal och Liverpool alla har tappat nyckelspelare har Londonklubben sin trupp intakt från den förra säsongen och känns som det starkaste laget.

Patrik Backström - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil