Fotboll - Premier League
08/02/2010 - 21:11Ballack: "Wenger gillar att hitta bortförklaringar"

Arsene Wenger menade att Chelsea inte visade någon "demonstration i fotboll" när laget besegrade hans Arsenal med 2-0 i söndags. Nu kommer repliken - från mittfältaren Michael Ballack: "Wenger säger alltid såna saker för att hitta ursäkter när han har förlorat".
Det var efter Chelseas 2-0-seger mot Arsenal i söndags som Arsene Wenger visserligen berömde Chelsea försvar, men samtidigt konstaterade att Arsenal hade 70 procent av bollinnehavet och att Chelsea inte dominerade matchen.
Nu skyndar mittfältaren Michael Ballack till Londonklubbens försvar.
- Vi ville göra vårt jobb. Vi visste hur Arsenal spelade, det är alltid samma stil. Om man spelar som vi gjorde kan man slå dem. Både den här säsongen och förra visade de att de inte kunde vinna ligan, säger tysken till Timesonline, och passar på att svara fransmannen:
- Han säger alltid såna saker för att hitta ursäkter när han har förlorat. Men fotboll handlar inte om bollinnehav och vackra passningar, det handlar om att vinna matcher. Det är precis vad Manchester United visade mot dem och vad vi gjorde nu.
Chelsea leder Premier League med två poäng före närmast jagande Manchester United. Arsenal tappade i och med söndagens förlust och är nio poäng efter.
- Om man tittar på det nu verkar det som att titelracet står mellan Manchester United och oss. Men för fyra veckor sedan var det helt annorlunda. Det kan gå snabbt när lag börjar tappa poäng, säger Ballack, som alltså inte räknar bort Arsenal från toppstriden.
Johan Wennerström - eurosport.se















Kommentarer - Ballack sågar Wenger
Från 0 Till 0 0