Robinho inledde målskyttet (hans 13:e för säsongen) när han i den 35:e minuten tryckte in 1-0 mellan benen på Evertonmålvakten Tim Howard.
Både gästande City och hemmalaget Everton bjöd på underhållande fotboll och många målchanser. Evertons belgare Marouane Fellaini tvingade målvakten Given till en högklassig reflexräddning när han från nära håll drog till på volley - och Givens kollega Howard sattes på prov av främst Robinho, som var på ett strålande spelhumör.
RICHARDS OCH JAGIELKA SKADADE
Sju minuter in i den andra halvleken utökade City sin ledning. Robinho hittade Stephen Ireland med en väl avvägd crossboll och Ireland kunde på en touch ta ner bollen och med en bredsida placera in 2-0. I samband med Citys andra mål skadade sig dock högerbacken Micah Richards och fick lämna planen. Även Evertons Phil Jagielka vred till knäet i den andra halvleken och tvingades avbryta.
Everton reducerade visserligen i den 94:e minuten genom unge Dan Gosling men det målet hjälpte föga. City tog i och med segern, som var lagets andra raka efter segern mot WBA förra helgen, klivet upp på nionde plats - den placeringen som laget slutade förra säsongen på.
Patrik Backström - eurosport.se



PA Photos























