Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 05:00 Nyheter
    Nyheter: Eurosport 2 Night Sessi...
 
 
 
Fotboll - Premier League

Villa vann med 4-1

Aston Villa besegrade på lördagen Newcastle i Birmingham med hela 4-1. Stor hjälte blev norrmannen John Carew med tre mål.

 
Hattrick av Carew - Fotboll - Premier LeagueImago
 

Aston Villa tog klivet upp till femte plats i Premier League när Newcastle besegrades med 4-1 på lördagen. I den andra halvlekens begynnelse blåste förändringens vindar in på Villa Park och Birmingham-laget vände ett 0-1-underläge loppet av två minuter.

Wilfried Bouma sköt ett till synes ofarligt skott utifrån. Avslutet tog på Beyes ben och ändrade riktning. Newcastle-keepern, Shay Given, blev ställd i målet och det var kvitterat. Sedan klev John Carew in i handlingen med dunder och brak.

Den norske landslagsspelaren nickskarvade först in en hörna från Ashley Young i det bortre hörnet, 2-1. I den 72:e minuten satte Carew pannan till igen och ordnade 3-1 från nära håll. Och i matchens sista minut straffade den förre Lyon-spelaren Newcastle från elva meter. Carew lyste av självförtroende när han dundrade in bollen i nät och Steve Harper var chanslös.

OWEN MÅLADE

Newcastle tog ledningen i den första halvleken. Den pånyttfödde Michael Owen målade för andra matchen i rad vilket dock är en klen tröst för Kevin Keegan, som inlett sin andra sejour på tränarbänken i "Magpies" på ett mindre lyckosamt sätt.

MELLBERG UTBYTT I HALVTID

Olof Mellberg startade matchen men blev utbytt i paus av Villas tränare, Martin O'Neil. Svensken har skrivit på för Juventus och flyttar till Italien i sommar, vilket kan ha påverkat beslutet.

Tobias Jönsson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil