Bolton tog tre livsviktiga poäng i kampen om Premier League-spel även nästa säsong genom att besegra Middlesbrough med 1-0 på lördagen. Målskytt och hjälte för Bolton blev Gavin McCann.
Gästande Bolton öppnade matchen mycket svagt och räddades av målvakten Ali Al-Habsi flera gånger under första halvlek. Hemmalagets Sanli Tuncay och svenskbekantingen Afonso Alves fick båda se sina avslut från nära håll tippas över ribban av målvakten.
Bolton kom ut som ett helt annat lag efter halvtid och började ta för sig mer på planen. Bortalaget kämpad och slet vilket gav resultat i ett mål efter 60 minuter. Målet kom på en flackt slagen hörna som Tim Cahill nickade mot mål, bollen såg ut att gå utanför men Gavin McCann fick en tå på bollen och styrde in matchavgörandet i nät.
BOLTON I KAMP MED BIRMINGHAM I BOTTEN
Efter målet lade sig Bolton på defensiven för att säkra segern. El Hadji Diouf på topp i anfallet fick tiden att gå och efter slutsignalen firade lagets supportrar och spelare den mycket viktiga segern tillsammans.
Bolton har nu en poäng ned till Birmingham på nedflyttningsplats. Birmingham, med en match mindre spelad, möter på söndag Aston Villa i ett hett derby.
Martin Lundström - eurosport.se



Empics























