Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 05:00 Nyheter
    Nyheter: Eurosport 2 Night Sessi...
 
 
 
Fotboll - Premier League

"Vikarie" hjälpte Arsenal till seger

Arsenal tog på Emirates Stadium en viktig seger i mötet mot Blackburn under måndagskvällen. Wengers mannar vann med 2-0 efter mål av den vikarierande mittbacken Senderos och målsprutan Adebayor.

 
Arsenal rycker i toppen - Fotboll - Premier LeagueReuters
 

Då helgens matcher föll Arsene Wengers Arsenal i smaken, hade londonlaget ett ypperligt tillfälle att dryga ut försprånget i engelska Premier League. Ett skadedrabbat Arsenal tog under måndagskvällen emot Blackburn hemma på Emirates Stadium.

I mittbacken Torés frånvaro valde Arsenals manager att matcha Philippe Senderos som vikarie. Och valet kunde inte ha varit bättre. Efter bara fyra minuter hade "vikarien" gett hemmalaget ledningen, då han skallade in 1-0 för Arsenal.

HÖLL HOV

Arsenal höll sedan hov i tjugo minuter och var på riktigt lekhumör. Det spanske underbarnet Cesc Fabregas dominerade på mittfältet och tillsammans med ytterbackarna Gael Clichy och Bacary Sagne såg han till att hemmalaget kunde fira stora framgångar i offensiven.

Men Blackburn åt sig in i matchen och repade mod. Under resterande delen av halvleken skapade gästerna ett par riktigt heta målchanser. Närmast ett kvitteringsmål var sydafrikanen Benni McCarthy efter ett inlägg från David Bentley.

SAKNADE KVALITÈ

Den andra halvleken började som den första slutade. Blackburn tog hand om taktpinnen inledningsvis, men det syntes att det saknades tillräcklig kvalité i anfallsspelet.

Istället kunde Arsenal åter erövra taktpinnen och visade upp ett spel som kanske inte alltid var det mest effektiva. Men väl det mest attraktiva. Målsprutan Emmanuel Adebayor hade flera heta dueller med Blackburns amerikanske målvakten Brad Friedel.

LEVANDE VÄGG

Under de sista tio minutrarna av matchen hade luften gått ur Blackburns utespelare. Vilket tvingade Friedel att agera levande vägg. Och snuva Arsenals målspruta på inte mindre än fyra givna lägen.

Men Adebayor skulle få sista ordet och på övertid säkrade han segern för hemmalaget som nu har fem poängs försprång till Manchester United som man möter under den kommande veckan.

Matchfakta:

Arsenal-Blackburn 2-0 (1-0)

1-0 Philippe Senderos (4), 2-0 Emmanuel Adebayor (90).

Publik: 60 049.

Joakim Kempe - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil