Fotboll
17/01/2009 - 12:54Fansen startar namninsamling för Sunday

Efter att DN uppmärksammat Sunday Ojuris öde på lördagsmorgonen så sluter nu Hammarbyfansen upp bakom talangen. I en namninsamling kräver de att 15-åringen ska få stanna i Sverige. "Det känns bra att höra", säger Ojuri till eurosport.se.
15-årige Sunday gjorde mål när Hammarbys 15-åringar vann storturneringen Gothia Cup i somras. Men nu riskerar han att utvisas från Sverige eftersom han inte har något uppehållstillstånd.
Efter att fallet uppmärksammats i lördagens Dagens Nyheter så sluter nu Hammarbyfansen upp bakom Ojuri. En namninsamling har startats som så småningom ska skickas in till migrationsverket.
- Det känns bra att de stödjer mig. Jag tycker fortfarande det känns konstigt att det handlar om mig när jag läser artikeln, säger Ojuri till eurosport.se.
- All uppmärksamhet är lite ovant men det känns bättre faktiskt.
Ojuris tränare i Hammarbys P-93-lag Per Johansson uppskattar fansen initiativ.
- Det är ju helt underbart. Gud vad glad jag blir.
Johansson tror mycket på Ojuris förmåga som fotbollsspelare.
- Han är en oslipad diamant. Han har kört lite skolgårdsfotboll i Nigeria innan han kom hit och saknar mycket skolning men det går framåt hela tiden. Vi hoppas och tror jättemycket på honom.
- Han är dessutom en helt underbar kille. Han har haft det jäkligt tufft och visar all uppskattning. Det är en bra grabb som funnit sig hur rätt som helst i laget och i samhället.
Patrik Sjögren - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0