Fotboll
08/06/2010 - 16:21 - Uppdaterad 08/06/2010 - 16:38"Lennon och Mjällby klara för Celtic"

Nu verkar det snart bli officiellt. Neil Lennon har länge ryktats bli kvar som huvudtränare i Celtic. Enligt uppgifter skrev han under ett nytt kontrakt under tisdagen. Johan Mjällby uppges bli kvar i klubben. Stuart Baxter har däremot inte varit i kontakt med Celtic.
I mars fick Lennon hastigt hoppa in som huvudtränare för Celtic och valde att plocka in Johan Mjällby som assisterande tränare. Båda två skrev korttidskontrakt med klubben.
Den senaste tiden har det spekulerats massor kring duons framtid som tränare i Celtic. På tisdagen ska Lennon ha blivit klar som ny huvudtränare enligt The Daily Record.
Mjällby kommer också att ingå i ledarstaben, tillsammans med Garry Parker och Alan Thompson.
Lennon har uttalat sig om att han vill knyta till sig en äldre person i sin stab och Celtic försöker få Stuart Baxter till klubben. Den förre AIK-tränaren är just nu förbundskapten för Finland och ett jobb i Skottland skulle betyda att han får dubbeljobba.
BAXTER HAR INTE VARIT I KONTAKT MED CELTIC
Det har skrivits att Finland redan har avstyrt affären. Men enligt uppgifter till eurosport.se har parterna inte nått dit ännu, utan Finland har fortfarande inte tagit något beslut i frågan. Baxter har inte varit i kontakt med Celtic.
Fredrik Jönsson - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0