Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  19:58 Fotboll
    Fotboll: U23-turneringen i Toulo...
 
 
 
Fotboll - Landslagsfotboll

Terry kapten igen: "Ett års straff tillräckligt"

John Terry är förlåten för sina aktioner vid sidan av planen och får som väntat tillbaka kaptensbindeln i det engelska landslaget. Det bekräftar förbundskapten Fabio Capello. "Ett års straff är tillräckligt", säger italienaren.

 
Terry kapten igen - Fotboll - LandslagsfotbollAFP
 

Historian om John Terry och hans status som kapten i det engelska landslaget går vidare. Efter att ha blivit fråntagen kaptensbindeln i ett drygt år bekräftar nu Fabio Capello att valet åter kommer att falla på Chelseamittbacken med start i EM-kvalmatchen mot Wales på lördag.

Därmed är Terry förlåten för affären han hade med Wayne Bridges ex-flickvän, som fick den förre Chelseaspelaren att dra sig tillbaka från landslaget.

Fabio Capello menar att Terry avtjänat ett "strängt straff" och att han är "den största personligheten" i omklädningsrummet.

- Efter ett ettårigt straff har jag bestämt att John Terry återigen ska bli permanent kapten. Jag tycker att ett års straff är tillräckligt. Han var förstaval när jag initialt bestämde vem som skulle vara kapten på permanent basis, säger förundskaptenen på en presskonferens.

Chelseaförsvararen blev utnämnd till lagkapten redan 2006 av Steve McLaren. Två år senare fick han uppdraget åter när Capello tog över. Däremellan turades ett flertal spelare om att bära kaptensbindeln.

Johan Wennerström - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil