•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll

23/07/2010 - 11:54 - Uppdaterad 23/07/2010 - 16:24

Lagerbäck nobbar Nigeria-förlängning


Det blev elva och ett halvt år för Lars Lagerbäck som förbundskapten för Sveriges fotbollslandslag. Tiden i Nigeria blev kortare. 62-åringen tackar nej till en fortsättning i "Super Eagles", bekräftade det nigerianska fotbollsförbundet på fredagen.

Efter knappt fem månader som tränare för "Superörnarna" (smeknamnet för Nigerias landslag) meddelade det nigerianska fotbollsförbundet på fredagen att Lagerbäck tackat nej till en fortsättning. Lagerbäck var erbjuden en fortsättning över VM i Brasilien 2014, men avböjde med motiveringen att han var osäker på om han kunde fullfölja ett så långt kontrakt.

- Han tackade förbundet för att han fick möjligheten att leda Örnarna i VM. Han sade att det varit värt jobbet och att han alltid skulle komma ihåg Nigeria och landets befolkning, säger fotbollsförbundets ordförande Aminu Maigari till tidningen Soccer Star.

Fotbolls-VM slutade med ett misslyckande för Nigeria som fick åka hem redan efter gruppspelet efter blott en poäng på tre matcher.

- Jag har gillat det och har varit privilegierad att få jobba med det här laget, sade Lagerbäck efter VM-sortin.

Lagerbäck skrev på kontraktet med Nigeria i februari och fick enligt uppgift 1,5 miljoner kronor per månad under de fem månader som kontraktet gällde.

Han fick jobbet i konkurrens med svenske tränarkollegan Sven-Göran Eriksson, som i stället blev förbundskapten i Elfenbenskusten, Bruno Metsu, före detta förbundskapten i Senegal, Ratomir Dujkovic, tidigare förbundskapten i Ghana och Glenn Hoddle, före detta förbundskapten i England.

Lagerbäck fick med sig Roland Andersson som assisterande tränare till Nigeria.

Enligt Aminu Maigari återstår bara detaljer innan Samson Siasia presenteras som ny förbundskapten. Den tidigare nigerianske landslagsanfallaren gjorde 13 mål på 46 landskamper och spelade bland annat i VM 1994. Som tränare har 42-åringen lett Nigeria till final i fotbollsturneringen i Peking-OS 2008.

TT

Eurosport
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll

Makalös vändning av Lazio - Fotboll - Serie A

Fotboll - Serie A - Makalös vändning av Lazio

Trots en man mindre på banan och 0-2 efter första halvlek lyckades Lazio vända och vinna.

Fotboll - TV: Här är tidernas läckraste självmål

Maccabi Umm al-Fahms Ashraf Solimans självmål är förmodligen ett av de snyggaste genom tiderna

Chanko till Syrianska - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Chanko sluter cirkeln - klar för Syrianska

Efter tolv år i andra klubbar i Sverige och utomlands är Louay Chanko tillbaka i Syrianska igen.

Pavey känner oro - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Pavey väljer noga: "Känner en viss oro"

Det har gått snart tre månader sedan han gjorde sin sista träning med AIK. Fortfarande har inte Kenny Pavey gjort klart med någon ny klubb.