Precis som förra säsongen gick Barcelona på en mina i Baskien. Då, i april månad, vann Sociedad med 2-1. Igår slutade matchen på Anoeta 2-2 efter att Barca tappat den 2-0-ledning man tidigt tillförskansat sig.
- Vi gjorde en bra första halvlek, säger "Pep" Guardiola till spanska tidningen Sport.
- Och vi gjorde en okej andra, men i fotboll måste du veta att hålla uppe arbetsnivån, det gäller speciellt i La Liga, fortsätter tränaren som tror att katalanerna får det svårare att bärga titlar i år.
- Det är klart att vi måste prestera bättre denna säsongen än förra om vi ska vinna igen. När du vunnit blir det alltid svårare att upprepa det.
Förutom att Barcelona tappade, vad som kan visa sig värdefulla, poäng i duellen mot Real Madrid fick man även nyförvärvet Alexis Sanchez skadad. Chilenaren missar Champions League-matchen mot Milan i veckan, och kan bli borta flera månader efter lårskadan.
Jens Dahlkvist - eurosport.se



EFE





















Hahahaha, AH okej!Den 11/09/2011 kl 12:32