Vad som upprör klubbarna i Spaniens två högsta serier är den lag som garanterar att en match tv-sänds gratis varje vecka. La Liga vill istället sälja tv-rättigheterna i samma paket som exempelvis Premier League och Serie A.
Klubbarnas ligaförening LFP har hotat med strejk i flera månader. Nu blir hoten verklighet. Klubbarna är helt överens om att lagen borde försvinna, men valet av omgång att strejka - den som spelas 2-3 april - delar lägret.
Sju klubbar, däribland Sevilla, röstade emot strejken.
- Det är skamligt att den spanska ligan har de mest orättvisa intäktsdelningen i Europa. Men tidpunkten är inte den rätta rent politiskt och det blir alltid fansen som får lida mest, säger Sevillas president Jose Maria del Nido enligt AP.
Omgången kommer istället att spelas den 12 juni - vilket innebär en förlänging av säsongen med 21 dagar.
Tobias Jönsson - eurosport.se



AP/LaPresse





















