Fotboll - La Liga
17/10/2009 - 23:03Slutsegrat för Barca när Zlatan vilades

Barcelona hade siktet inställt på klubbens bästa säsongsöppning någonsin - sju raka segrar. Men utan Zlatan Ibrahimovic på plan fick katalanerna nöja sig med en poäng (0-0) borta mot ett taggat Valencia.
Barcelona hade chans att slå rekord på lördagen. Den sjunde raka segern i säsongsinledning skulle bärgas borta mot Valencia, men hemmalaget ville annat.
Valencia var det klart bättre laget från start till mål. Matchen hann knappt börja innan Juan Mata frispelade Pablo Hernandez, men den sistnämnde sköt rakt på målvakten Victor Valdes.
Hemmalaget ville minska avståndet i tabellen till serieledaren och övertygade spelmässigt, men framför mål var skärpan inte lika vass. Mata serverades på ett silverfat, men brände över. David Silva fick ett jätteläge med knappt 20 minuter kvar, men ensam med Valdes sköt han rakt på målvakten. Avsaknaden av målkungen David Villa var stor.
TRUBBIG BARCA-OFFENSIV
En annan stjärna som inte kunde spela var Zlatan Ibrahimovic, som utgick med knäsmärtor i VM-kvalet mot Albanien. Svensken satt på bänken hela matchen.
Barcelonas offensiv var sig inte lik. Först efter en timme vaknade en sömnig Lionel Messi till och avlossade ett tungt skott, men som ändå plockpotatis för Valencias burväktare Cesar Sanchez.
Matchen slutade 0-0, vilket innebär att Real Madrid bara är en poäng bakom Barca efter lördagens 4-2-seger mot Valladolid. Raul noterades för två mål för huvudstadslaget.
Omgångens största förlorare var Sevilla som förlorade toppmötet med överraskningen Deportivo La Coruna. Juan Rodriguez gjorde matchens enda mål.
Tobias Jönsson - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0