27 poäng skiljer Real Madrid från trean Valencia inför den sista omgången - en förkrossande statistik. Men en poäng före sig har man Barcelona. För Real måste det bli seger i kväll borta mot Malaga, samtidigt som Barca tappar poäng hemma mot Valladolid, om det ska bli en 32:a ligaseger för huvudstadsklubben.
- Det blir svårt och med tanke på hur säkert de spelat under hela säsongen så känns det nästan omöjligt, men vi är fortfarande hoppfulla, säger Sergio Ramos till den spanska tidningen Marca.
- Vi måste bara tänka på vårt eget spel när vi möter Malaga, eftersom vi måste vinna. Allt kan hända, att Barca misslyckas eller att vi gör det. Både Valladolid och Malaga har en hel del att spela för, säger Iker Casillas.
Men historien talar inte för Real Madrid. Tjugo gånger har klubben kämpat om en ligatitel i den sista omgången och endast sju av dessa gånger har de de fått höja bucklan. Och de har aldrig lyckats vinna ligan när de legat tvåa före den sista omgången.
Att ta poäng på Nou Camp kan tyckas vara en omöjlig uppgift och det måste till ett smärre mirakel om Valladolid ska lyckas stoppa ett guldtörstande Barcelona. Men Barcas tränare Pep Guardiola anser att de står inför en tuff uppgift i kvällens avgörande.
- Jag vill uppmana folk att gå till arenan med respekt för Valladolid. Som tur är, är vi beroende av oss själva. Jag skall inte anpassa vårt spel efter vad som händer i Madrid. Om vi inte vinner mot Valladolid så tar vi inte hem ligan, säger Pep.
Förhandsrapporterna pekar på att Zlatan åter får starta på bänken. Pep förväntas spela med Messi, Bojan och Pedro i anfallet.
Runt klockan 20.50 ikväll vet vi vilket lag som bli mästare i årets La Liga.
Följ upplösningen direkt här på eurosport.se. Vi livekommenterar från klockan 18.30.
Andreas Helgoson - eurosport.se



Eurosport





















