•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll - La Liga

18/07/2010 - 14:11 - Uppdaterad 18/07/2010 - 23:24

Puyol: "Fabregas är Barcelonas framtid"


Här kommer nästa kapitel i transfersagan Cesc Fabregasl, signerat Barcelonakaptenen Carles Puyol: "Han är Barcelonas framtid och Arsenal kan inte göra någonting för att stoppa det", säger han.

I går meddelade Arsenalmanagern Arsene Wenger att han haft en diskussion med Cesc Fabregas beträffande mittfältarens framtid i Arsenal. Därför förväntar sig fransmannen nu att ryktena lättar och att den regerande VM-mästaren i lugn och ro får förbereda sig för en ny säsong i Premier League.

Carles Puyols åsikt i frågan är dock en annan. I en intervju med den engelska tabloiden Daily Star Sunday slår Barcelonakaptenen fast att Fabregas kommer att ansluta till klubben.

- Han är Barcelonas framtid och Arsenal kan inte göra någonting för att stoppa det. Jag har just spenderat sex veckor tillsammans med honom och det finns bara en klubb som han vill spela för, säger Puyol till tidningen.

- Cesc är en trevlig kille och vill verkligen bli en Barcelonaspelare. Men är inte den hänsynslösa typen som utnyttjar media för att få till den flytt han vill ha. Det finns många spelare som skulle försöka med alla möjliga tricks för att göra det omöjligt att spela för Arsenal igen, men det är inte hans stil, säger Puyol, som anser att Arsenal borde ta just det i beaktning.

Mittbacken, som tillsammans med Fabregas vann VM-guld med Spanien i Sydafrika, tror att det bara är en tidsfråga innan övergången blir klar.

- I värsta fall så får vi vänta tolv månader på att han ska ansluta till oss. Men Arsenal, Barcelona och Cesc vet att det är i absolut värsta fall.

Johan Wennerström - eurosport.se

Eurosport
 
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll - La Liga

"Mou vill till Chelsea" - Fotboll - La Liga

Fotboll - La Liga - Uppgifter: Mourinho vill till Chelsea - AVB nervös

Ryktena om att José Mourinho ska lämna Real Madrid fortsätter. Den här gången för en spektakulär återkomst till Chelsea.

Messi straffsumpare - Fotboll - La Liga

Fotboll - La Liga - Messi straffsumpare när Barcelona kryssade

Barcelona är halvvägs till sin tredje cupfinal på fyra år. Men 1-1 borta mot Valencia kunde ha varit 2-1. Lionel Messi missade straff.

Messi bolltappare nummer 1 - Fotboll - La Liga

Fotboll - La Liga - Oväntad statistik - Messi tappar bollen mest

Lionel Messi anses vara en fantastisk dribbler. Men han är inte främmande för att tappa bollen heller.

"Real vilse till banken" - Fotboll - La Liga

Fotboll - La Liga - Borell: Real Madrid vilse på väg till banken

Real Madrid är bra på att tjäna pengar men usla på att vara sportsligt långsiktigt. Det skriver chefredaktör Kristian Borell.