Fotboll - La Liga
13/11/2008 - 05:55Atleticos tränare nära avsked

Atlético Madrids tränare Javier Aguirre pressas allt hårdare av lagets supportrar att lämna in sitt avsked, trots att klubben slog ut lilla Orihuela i gårdagens Copa del Rey
I slutminuterna av onsdagens cupretur viftade stora delar av publiken ihärdigt med sina ”pañuelos”, de vita näsdukarna som tas fram när missnöje ska vädras bland fotbollssupportrarna i Spanien.
Orihuela, tredjedivisionslaget som grundades så sent som 1993, hade då lyckats kriga till sig 0-0 på Vicente Calderón. Atlético, som vann det första mötet med 1-0, var visserligen vidare till nästa omgång men buades ändå ut efteråt.
- Vem som helst kan förstå att de (supportrarna) blir besvikna när de kommer hit för att se sitt lag göra mål och det bara blir 0-0. Men det viktigaste var utan tvekan att vi kvalificerade oss, säger Javier Aguirre till Marca.
- Orihuela var en värdig rival och de pressade oss ända fram till slutsignalen. Vi hade chanser, det var flyt i spelet och vi hade gjort flera mål om bara någon hade förvaltat lägena. Jag hade dock varit mer orolig om vi inte hade skapat mer än en chans.
Supportrarnas missnöje eldar på spekulationerna om ett tränarbyte i Atlético Madrid. Enligt de senaste rapporterna är en av de aktuella kandidaterna i så fall den förre Sevilla- och Tottenhambossen Juande Ramos.
Martin Ahlin - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0